mksqen

Во поплавите во Виетнам загинаа најмалку 13 лица

Во поплавите во Виетнам загинаа најмалку 13 лица

Типографија

Во поплавите што ги донесоа поројните дождови од крајот на ноември во централниот дел на Виетнам досега загинаа најмалку 13 лица.

Надлежните информираат дека во наредните денови се очекува повеќе дожд.

Според информациите шест лица се загинати во поплавите во провинцијата Бин Дин и уште четири се загинати во провинцијата Куанг Нгаи, а повеќе од 10 илјади домови во двете провинции се поплавени.

Три деца на возраст меѓу четири и 13 години се однесени во поплавите во провинцијата Куанг Хам.

Студениот бран сега се движи кон југ и се предвидува да се донесе обилни врнежи во централните провинции.

Во поплавите од октомври наваму загинати се 65 луѓе, а потопени се 200 илјади домови. Исто така оштетена е и железницата и многу патишта. Загубата од поплавите се проценува на околу 309 милиони долари.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет