mksqen
20
Пон, Сеп
0 Нови / 7 дена

Четириесет жртви во поплавите во Индија

Четириесет жртви во поплавите во Индија

Типографија

Најмалку 40 лица загинаа, а повеќе од 600.000 се евакуирани поради поројните дождови и поплави, кои погодија големи делови од Централна и Источна Индија.

Неколкудневните поројни дождови доведоа до опасно зголемување на нивото на водите во реката Ганг и на нејзините притоки во околу 20 земји во индиските држави Бихар, Утар Прадеш и Мадја Прадеш.

Армијата се вклучи во евакуација на луѓето од погодените области. Метеоролози предвидуваат дека поројните дождови ќе продолжат и во наредните два дена.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет