mksqen
20
Сре, Окт
0 Нови / 7 дена

Властите во Фукушима два дена се борат со шумски пожар

Властите во Фукушима два дена се борат со шумски пожар

Типографија

Хеликоптери и војници од јапонските сили за одбрана второ деноноќие не успеваат да го изгаснат шумскиот пожар, што беснее по планинските падини крај гратчето Нами во јапонската префектура Фукушима.

Во гаснењето на пожарот учествуваат осум хеликоптери. Повеќе од 40 часа тие истураат вода над опожарените дрва, но се уште не успеваат да го запрат ширењето на огнот. Работата на пожарникарите се отежнува поради силниот ветер.

Огнот беснее во регион, што се наоѓа на неколку десетици километри  од АЕЦ „Фукушима-1“, каде пред неколку години се случи хаварија. Нивото на радијацијата таму останува повисоко од нормите, но за опасност од таков карактер не е соопштено. Според властите,  не е регистрирано зголемување на нивото на радијација.

Во изминатото деноноќие, огнената стихија уништи околу 20 хектари. Бидејќи огништето на пожарот се наоѓа во тешко достапен предел, повредени нема.

Според противпожарната служба, огнот веројатно е резултат на молња.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет