mksqen
22
Пет, Окт
0 Нови / 7 дена

Арктикот позелене поради рекордно високите температури

Арктикот позелене поради рекордно високите температури

Типографија

Поради рекордното топењето на глечерите Арктикот е прекриен наместо со бела со зелена боја.

Појавата е резултат на масовен развој на планктони под сите слоеви на мразот.

Феноменот првпат е откриен во 2011 година, а научниците тврдат дека се повисоката температура го топи мразот и сега тој пропушта светлина.

  • Арктичкиот Океан пропушта 30 проценти светлост, додека пред 20 години пропуштапе само три или четири отсто - се наведува во студијата објавена во списанието „Научни предизвици“.

Последните неколку децении забележан е неверојатен пораст на температурите, така што островот Спитсберген сега е потопло за 11 степени Целзиусови од периодот од 1961 до 1990 година.

Научникот Крис Хорват од Харвард предупредува дека во последните 30 години мразот на Арктикот е намален за еден метар, што драматично ја смени екологијата.


BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет