mksqen
20
Сре, Окт
0 Нови / 7 дена

Финансирањето на климатските промени падна од Г-20

Финансирањето на климатските промени падна од Г-20

Типографија

Поради спротивставување од страна на САД, Саудиска Арабија и други, Германија е принудена да се откаже од повикување на финансирање на програмите за борба против климатските промени од нацрт-коминикето на Г-20 за финансии.

Официјален претставник на Г-20, вели дека напорите на германското претседателство на Г-20 да се задржи на текстот за финансирање на климатските промени наишле на отпор.

  • Климатските промени се надвор засега -вели официјалниот претставник.

Во нивната последна средба во јули 2016 година во кинескиот град Ченгду, финансиските лидери на Г-20 се изјасниле дека ги охрабруваат сите потписнички на Договорот од Париз за климатските промени да се донесе на сила што е можно поскоро.

Но, претседателот на САД, Доналд Трамп, кој ја презеде функцијата во ноември, глобалното затоплување го нарече дека е „измама“ измислена од страна на Кина за да и се наштети на индустријата на САД и вети дека ќе го негира Парискиот климатски договор, кој би требало да помогне да се спречи зголемување на температурите.

Според кинескиот претседателство на Г-20, министрите за финансии минатата година ги повикаа сите влади да ги имплементираат обврските преземени со Парискиот договор и вети дека ќе продолжи да работи на финансиска клима во 2017 година.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет