mksqen
20
Чет, Јан
0 Нови / 7 дена

Експлозија во рудник во Украина

Експлозија во рудник во Украина

Типографија

Осум рудари загинаа, а околу 20 други се водат како исчезнати по експлозија на метан во рудник за јаглен во западниот украински регион Лавов.  

Управата на рудникот соопшти дека експлозијата се случила на длабочина од околу 550 метри под површината на земјата.

На местото на кое се случила експлозијата во тоа време имало најмалку 34 рудари.

Засега нема повеќе детали за настанот, а не се соопштени ниту причините за експлозијата.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет