mksqen
09
Чет, Дек
0 Нови / 7 дена

Мразот на Арктикот на најниско ниво во последните 38 години

Мразот на Арктикот на најниско ниво во последните 38 години

Типографија

Светската метеоролшка организација соопшти дека нивото на мразот на Арктикот е на најниско ниво во последните 38 години по појавата на глобалното затоплување.

  • Зголемувањето на глобалните температури не престанува, поради што на Арктикот е регистрирано исклучително топло време и рекорно ниски количества на мраз за овој период од годината - се наведува во соопштението на Светската метеоролшка организација.

Просечниот опсег на мразот минатиот месец изнесувал 13,38 милиони километри квадратни, што е околу 260 илјади километри квадратни помалку од минатата година.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет