mksqen
22
Пет, Окт
0 Нови / 7 дена

Јапонија под снег, повеќе возила завеани

Јапонија под снег, повеќе возила завеани

Типографија

Јапонски војници биле повикани да им помогнат на околу 280 автомобили блокирани од снежни наноси во западниот дел од Јапонија. Според јапонски медиуми, возилата се завеани во префектурата Тотори.

Две лица се хоспитализирани.

Јапонски метеоролози најавија нови врнежи од снег и можни тешкотии во одвивањето на сообраќајот.

Голем дел од Јапонија е со температури под нулата, меѓу кои и Токио и западниот град Хирошима. На северниот остров Хокаидо измерени се минус 32,8 степени Целзиусови, најниски оваа зима. Во Сапоро, административен центар на островот температурата е минус 12,8 степени.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет