mksqen
22
Пет, Окт
0 Нови / 7 дена

И 2016, исто како 2015 и 2014, го урна рекордот за најтопла година

И 2016, исто како 2015 и 2014, го урна рекордот за најтопла година

Типографија

Светските температури лани достигнаа рекордно ниво веќе трета година по ред, приближувајќи се до дозволениот праг за глобалното затоплување, објавија американски научници.

Податоците се објавени два дена пред инаугурацијата на новиот американски претседател Доналд Трамп, кој ги доведува во прашање научните тврдења дека климатските промени ги предизвикал човекот.

Просечните температури на копно и во океанот во 2016 година биле 0,94 степени Целзиусови повисоки од просекот за 20 век од 13,9 степени, според податоците на Националната управа за океани и атмосфера.

НАСА објави речиси идентични податоци, а британскиот Метеоролошки завод и Универзитетот Ист Ингланд, кои исто така ги следат глобалните температури за ОН, ја прогласија 2016 за најтопла година досега.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет