mksqen
20
Сре, Окт
0 Нови / 7 дена

На приматите им се заканува изумирање

На приматите им се заканува изумирање

Типографија

На горилите, мајмуните, лемурите и другите примати им се заканува изумирање, а тоа е последица на многу активности од човекот.

Околу 60 отсто од повеќе од 500 врсти на примати е пред истребување, а бројот на три четвртини од видовите примати опаѓа, се наведува во студија објавена во списанието „ Science Advances“.

Пол Гарбер, истражувач од Универзитетот во Илиноис, вели дека намалувањето на бројот на приматите е резултат на човечки активности, вклучувајќи го ловот, рударството и барањето нафта. Сечата на шумите, сточарството и земјоделството исто така уништуваат драгоцени живеалишта во Африка, Азија и Јужна Америка. 

Бројот на една врста горила, Грауер, опадната е од 17 илјади во 1995 година на само 3.800 сега и тоа заради нивното ловење.

Само околу 14 илјади суматрански орангутани се останати на светот. Хајнанскиот гибон е намален на само 25 единки, додека 22 од 26 врсти на примати во Кина се загрозени.

На Мадагаскар се загрозени околу 94 отсто од лемурите.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет