mksqen
01
Нед, Авг
0 Нови / 7 дена

Прв случај на птичји грип во Словачка

Прв случај на птичји грип во Словачка

Типографија

Словачкото Министерството за земјоделство соопшти дека на територијата на земјата е откриено присуство на вирусот на птичји грип.

Жариштето се наоѓало во приватна фарма со живина во главниот град Братислава, чие производство не било наменето за комерцијални цели.

Случајот е откриен откако сопствениците пријавиле дека за време на божиќните празници им угинале сите 65 кокошки и пилиња. По лабораториските потврди дека се работи за птичји грип Х5 уништени се примероците и е извршена дезинфекција.

За случајот, Братислава ги информирала надлежните органи на Европската унија и словачките власти ги повикаа земјоделците да се придржуваат на биолошката контрола на нивните фарми и во случај на сомнеж веднаш да се обратат до надлежните ветеринарни станици.

Птичјиот грип во последниве неколку месеци се појави на фарми во Германија, Австрија, Холандија, Франција, Полска, Унгарија и Хрватска.

Вирусот на оваа болест првпат се појави во Хонг Конг во 1997 година и од тогаш се прошири меѓу живината првично главно во Азија, а подоцна и низ целиот свет.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет