mksqen
20
Сре, Окт
0 Нови / 7 дена

Најпродаваниот Ауди Фолксваген емитува прекумерни токсични дизел емисии

Најпродаваниот Ауди Фолксваген емитува прекумерни токсични дизел емисии

Типографија

Најпродаваниот модел на Ауди емитува прекумерни токсични дизел емисии покажале резултатите  од лабораториските тестови.

Резултатите  се закануваат главниот придонесувач на профит во Фолксваген групата да признае дека имало мамење во тестовите за емисиите на азотни оксиди.

Тестовите од лабораторија водена од Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија во август, покажале дека последниот Еуро 6 дизел генерација на А3 емитира 163 милиграми на азотни оксиди по километар, што е двојно повеќе од законските 80 милиграми.

Други тестови покажале дека А3 емитуваат 140 милиграми на азотни оксиди на температура на моторот од 10 степени Целзиусови, а емисијата биле под 80 милиграми кога автомобилот бил со ладен мотор.

Од Ауди велат дека емисиите на компакт А3, кој е на врвот на светската ранг-листа за продажба, се во согласност со законските прописи повикувајќи се на „независни мерења“ на дволитарски модел TDI EU6.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет