mksqen
22
Пет, Окт
0 Нови / 7 дена

Околу 100 лица загинаа во земјотрес во Индонезија

Околу 100 лица загинаа во земјотрес во Индонезија

Типографија

Деведесет и девет лица загинаа во каттастрофалниот земјотрес  кој ја погоди индонезиската провинција Ачех, наведе претставникот на локалните власти Саид Мулјади.

Речиси 300 лица се повредени, од кои 73 се во тешка состојба. 

Урнати се најмалку 125 згради, 105 продавници и 14 џамии. 

Локалните телевизии прикажаа снимки од округот Пидие Џаја, кој беше најсилно погоден од земјотресот, на кои се гледаат куќи и згради сраменти со земја.

Земјотресот бил почувствуван по 5 часот по локално време со епицентар на 18 километри североисточно од Мидае Џаја, на длабочна од 10 километри, соопшти индонезискиот геофизички институт.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет