mksqen
27
Саб, Ное
0 Нови / 7 дена

Мразот на Антарктикот се распаѓа од внатре кон надвор

Мразот на Антарктикот се распаѓа од внатре кон надвор

Типографија

Клучен глечер на Антарктикот се растура од внатре кон надвор, што укажува дека океанот слабее.

Островот Глечер е дел од ледената плоча што го врзува западниот Антарктик со ледениот појас. Тое е еден од двата глечерите кои истражувачите веруваат дека, најверојатно, ќе се подложат на брзо повлекување , а топењето може да поплави повеќе крајбрежја низ целиот свет.

Речиси 225 квадратни милји санта мраз се откина од глечер во 2015 година. Истражувачите од Државниот универзитет во Охајо при обработка на слика која е направена сателитски имаат забележано нешто чудно пред настанот.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет