mksqen
20
Сре, Окт
0 Нови / 7 дена

Русите во Вселената ќе одгледуваат пиперки, пченица и зелена салата

Русите во Вселената ќе одгледуваат пиперки, пченица и зелена салата

Типографија

Руските космонаути во новиот стакленик во Меѓународната вселенска станица ќе се обидат да одгледуваат пиперки, а потоа и пченица и зелена салата, изјви заменикот директор на рускиот Институт за медицински и биолошки проблеми Владимир Сичијов.

Новата стаклена градина, Лада 2, ќе биде поставена во декември и ќе почне нова серија експерименти. Првиот експеримент ќе биде прилично тежок бидејќи такви посеви никогаш не се одгледувани во вселената - а тоа е слатка пиперка, изјави Сичијов.

  • Ако успееме ќе биде добро. После пиперата најверојатно ќе одгледуваме пченица, а потоа и зелена салата - додава Сичијов.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет