mksqen
20
Чет, Јан
0 Нови / 7 дена

Од утре пониски температури за 10 степени

Од утре пониски температури за 10 степени

Типографија

Зголемување на облачноста со повремени локални врнежи од дожд ќе има во текот на денов.

Наместа ќе има нестабилна облачност со пороен дожд, силен ветер и со грмежи. Кон крајот на денот и во текот на ноќта  врнежите на планините и на некои  повисоки места ќе поминуваат во снег.  Ќе дува и умерен, во западните и северните делови повремено силен северен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Како  резултат на поминувањето на ладниот фронтален систем преку нашето подрачје, утре дневната температурата на воздухот ќе опадне за 8 до 10 степени во споредба со денешната. Во  јужните и југоисточните делови од  земјава, предпладне се уште ќе има повремени и слаби врнежи од дожд и снег, и снег на повисоките места и на планините. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен и североисточен правец.

Потоа, како што најавуваат од УХМР, се очекува постепено стабилизирање и затоплување на времето .

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Македонија