mksqen
09
Вто, Авг
0 Нови / 7 дена

Во ноември 79,8 отсто од потрошената струја од домашно производство

Во ноември 79,8 отсто од потрошената струја од домашно производство

Типографија

Македонија лани во ноември вкупно потрошила 695.934 мегават часови електрична енергија.

Исто така се потрошиле и 33.459 милиони нормални метри кубни природен гас, 464.200 тони јаглен и 97.561 тони нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2016 година 79,8 отсто од потрошената електрична енергија во земјава е од домашни извори, а 94,6 отсто од вкупната потрошувачка на јаглен е употребена за производство на струја.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Македонија