mksqen
27
Сре, Окт
0 Нови / 7 дена

Во септември во Македонија потрошени 541.800 мегават часови струја

Во септември во Македонија потрошени 541.800 мегават часови струја

Типографија

Бруто-домашното производство на електрична енергија во септември годинава учествува со 74,8 отсто во вкупно потрошената струја во државата, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС).

Во септември се потрошени 541.800 мегават часови електрична енергија, 18.265 милиони нормални кубни метри природен гас, 385.272 тони јаглен и 112.029 тони нафтени продукти.

Според ДЗС, 96,8 проценти од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на електрична енергија.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Македонија