mksqen
09
Вто, Авг
0 Нови / 7 дена

Во 12 грчки дистрикти забрането крводарителството поради маларија

Во 12 грчки дистрикти забрането крводарителството поради маларија

Типографија

Во вкупно 12 грчки дистрикти е забрането доброволно дарување крв поради страв од маларија.

Ова доаѓа откако годинава се регистрирани четири сличаи на зараза на територијата на Грција. Дистриктите се наоѓаат од Пелопонез до Солун.

Во Грција домашни случаи на зараза со маларија првпат се пријавени пред четири години, речиси четири децении откако болеста беше искоренета во земјата.

Поради намалување на општинските буџетски средства, методите за сузбивање на комарците, преносители на маларијата, се ограничени.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Балкан