mksqen
09
Вто, Авг
0 Нови / 7 дена

Силно невреме предизвика штети во западна Србија

Силно невреме предизвика штети во западна Србија

Типографија

Невреме проследно со пороен дожд, град и грмежи синоќа ја погоди западна Србија, предизвикувајќи штети на патната инфраструктура и на земјоделските насади.

Како што јави Танјуг, невремето, што започнало по 20 часот, ги погодило териториите на општинте Чачак, Горњи Милановац, Пожега, Косјериќ, Бајина Башта и делови од Лучане.

Според метеоролозите, во некои реони од подрачјето погодено од невремето наврнале и до 60 литри дожд на квадратен метар.

Обилните дождови предивикале поплави по улиците и во подрумите на повеќе станбени објекти. Надлежните органи соопштија дека се предизвикани големи штети, пред се` на овошните насади, а регистирарни се и оштетувања на патната инфраструктура и на повеќе возила.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Балкан