mksqen
24
Пет, Сеп
0 Нови / 7 дена

Дури 500 летови откажани во Турција поради невремето

Дури 500 летови откажани во Турција поради невремето

Типографија

Во Турција снежните врнежи го блокираа Истанбул, околу 500 авионски летови се откажани поради лошите временски услови, а во прекин е и водниот сообраќај.

Снежната покривка во Истанбул достигна до 40 сантиметри и предизвика хаос на патиштата поради граѓаните кои сакале да заминат од градот за време на викендот.

На другата страна на Европа, во Полска според полскиот Центар за безбедност, прво биле пријавени седуммина починати поради замрзнување, а подоцна се регистрирани уште три лица. Вкупниот број на жртви кои починале од хипотермија од 1 ноември досега достигна 53 лица.

Студениот бран доведе и до смрзнување на одредени региони, а температурата се спуштила и до минус 14 степени.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Балкан