mksqen
22
Пет, Окт
0 Нови / 7 дена

Земјотрес од 5,3 степени по Рихтер регистриран во Егејското море

Земјотрес од 5,3 степени по Рихтер регистриран во Егејското море

Типографија

Умерен земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран околу 8 часот, близу грчкиот остров Нисирос во Егејското Море.

Епицентарот е лоциран на 23 километри југозападно од островот, на длабочина од 105 километри. Потресот се почувствувал на островите Кос,Тилос и Астипалеа. Нема информации за настрадани и материјални штети.

Според Европскиот средоземноморски сеизмички институт, јачината на потресот била 5,5 степени по Рихтер.  

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Балкан